بلاگ

8 روش موثر در تند خوانی + تمامی ترفند ها و تمرین‌ های حرفه ای

8 روش موثر در تند خوانی

روش‌ها و ترفد‌های متفاوتی برای خواندن وجود دارد، یکی از روش های مطالعه تند خوانی است، که وب سایت 3sootfile قصد دارد تا شما را با 8 روش موثر در تند خوانی آشنا کند.
خود شما که در حال مطالعه این مقاله هستید سبک خواندن خود را دارید اما با روش‌های زیرهم تند خوانی خود را بهبود ببخشید و هم در زمان صرفه جویی کنید. (خیلی جالبه شما دارید با مطالعه روش‌های مطالعه یاد می‌گیرید ?).

  1. مثل اسکنر عمل کنید

مهم‌ ترین مهارتی که برای یادگیری سریع‌تر خواندن نیاز دارید، اسکن کردن است. بسیاری از بزرگسالان اسکن را دشوار می‌دانند، زیرا به نظر امکان پذیراست. بالاخره وقتی خواندن را به ما یاد دادند، به ما یاد دادند که به تک تک کلمات یک جمله توجه کنیم.

با این حال، بسیاری از این موارد غیر ضروری است، زیرا تحقیقات نشان می دهد که ذهن ما در بزرگسالی توانایی شگفت انگیزی برای پر کردن شکاف های اطلاعاتی دارد

2. فقط اولین و آخرین جمله هر پاراگراف را بخوانید

به گفته ابی مارکز، کارشناس شماره 1 تندخوانی آمریکا، افرادی که برای انتقال اطلاعات می نویسند، عموماً از یک فرمول کاملاً آزمایش شده و کاربردی استفاده می کنند. یعنی هر پاراگراف را با یک جمله موضوعی شروع کنید که پاراگراف را معرفی می کند و ایده می دهد که آن پاراگراف در کجا قرار دارد.

از آنجایی که پاراگراف ها در نشریاتی مانند مجلات علمی و دانشگاهی می توانند حاوی اطلاعات زیادی باشند، اگر از قبل با موضوع آشنایی داشته باشید، وقت خود را با خواندن همه آنها تلف می کنید.

3. بلند خواندن را فراموش کنید

عادت دیگری که هنگام یادگیری خواندن در مقطع دبستان گرفتیم این است که کلمات را به زبان بیاوریم، اغلب از بلند خواندن حتی در بزرگسالیاستفاده میکنیم زیرا در طول سال ها عادت کرده ایم که کلمات را در ذهن خود به زبان بیاوریم.

مشکل این است که زمان غیر ضروری را می گیرد زیرا می توانیم یک کلمه را سریعتر از بیان آن بفهمیم.

حذف این روش می تواند توانایی شما را برای خواندن سریع تربه شدت افزایش دهد. با این حال، این تکنیک باعث کاهش لذت مطالعه شما از یک متن خوب می شود، بنابراین می توانید ازبلند خواندن برای رمان یا شعرمورد علاقه خود دوباره استفاده کنید.

4. از یک اشاره گر استفاده کنید

اغلب وقتی می خوانیم، تمایل به بازگشت برای دوباره خواندن جمله داریم، یا مرور می کنیم و دوباره همان مطالب را می خوانیم. این معمولاً به دلیل تمرکز ضعیف است و منجر به از دست دادن جریان مطالبی می شود که می خوانید. این اتلاف وقت است، به خصوص زمانی که اطلاعاتی که دوباره می خوانید واقعاً ضروری نیست.

می توانید با استفاده از یک خودکار به عنوان اشاره گر و حرکت چشمان خود به همراه آن، تند خوانی خود را بهبود دهید. چشمان خود را طوری آموزش دهید که نشانگر را دنبال کنند، و این به شما کمک می کند که ازمرور اضافی اجتناب کنید.

5. قدرت چشم را دست کم نگیر

به گفته کارشناسان  Mind Tools، خوانندگان متوسط تمایل دارند روی هر کلمه تمرکز کنند.این ناکارآمد است زیرا چشم شما در واقع می تواند در یک نگاه حدود 1.5 اینچ را به خود اختصاص دهد که شامل پنج کلمه در یک زمان است.

شما همچنین می توانید دید محیطی خود را درگیر کنید تا نگاه خود را گسترش دهید و کلمات را در گروه های مختلف قرار دهید. شما می توانید با شل کردن ماهیچه های صورت خود هنگام مطالعه و اجازه دادن به چشمان خود برای نرم شدن به این هدف برسید.

6. قبل از خواندن از خود سوالاتی در مورد متن بپرسید

این تکنیک توسط معلمان برای بهبود درک مطلب استفاده می شود، اما همچنین راه خوبی برای کمک به شما در خواندن سریعتر است.

اگر در مورد اطلاعات مفیدی که می‌توان از متن برداشت کرد، ایده‌ای دارید، مجموعه‌ای از سؤالات را برای خود بسازید و سپس سریع بخوانید تا پاسخ‌ها را بیابید. این قطعا در زمان صرف شده برای جستجوی اطلاعات بی فایده صرفه جویی می کند.

7. هنگام مطالعه چند کار را انجام ندهید

یکی از بدترین عادت ها در هنگام مطالعه تماشای تلویزیون، گوش دادن به رادیو یا حتی اجازه دادن به دخالت ذهنی برای منحرف کردن حواس شما از آنچه می خوانید است. اگر فکر می کنید می توانید چند کار را انجام دهید، سخت در اشتباه هستید.

اگر می‌خواهید سریع‌تر بخوانید، باید حواس‌پرتی‌ها را حذف کنید و فقط روی کار تمرکز کنید. یک فضای آرام پیدا کنید، گوشی خود را سایلنت کنید و روی یک صندلی راحت بنشینید.

8.  برنامه های تند خوانی را امتحان کنید

بسیاری از تکنیک های تندخوانی را می توان به صورت دستی انجام داد. با این حال، همیشه وسوسه بازگشت به عادت های قدیمی وجود دارد.

اگر در مورد یادگیری سریعتر خواندن جدی هستید، ممکن است بخواهید برنامه هایی مانند Outread را بررسی کنید، که چشمان شما را در فهرست خواندن با کمک یک نشانگر برجسته راهنمایی می کند.

همچنین می‌توانید نرم‌افزارهایی مانند Spreeder را امتحان کنید، یک دوره آموزشی رایگان تندخوانی که برای بهبود سرعت خواندن و درک مطلب طراحی شده است.در این نرم افزارازروش هایی مانند اشاره کردن استفاده شده است، اما این کار را به صورت الکترونیکی انجام می دهد و این یک راه عالی برای افزایش سرعت خواندن شما است.

نتیجه نهایی

ما در عصر اطلاعات زندگی می کنیم، اغلب با حجم زیادی اطلاعات مواجه می شویم و به سادگی زمانی برای پردازش همه آنها نداریم. با این حال، اگر این پیشنهادها را در نظر بگیرید و به طور منظم آنها را تمرین کنید، یاد می‌گیرید که چگونه سریع‌تر بخوانید و در کمترین زمان از میزان زمانی که برای بار اطلاعاتی تلف می‌کنید، بکاهید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *